Projekt wnętrz – rodzaje lamp sufitowych, które musisz znać

  • Daria Michalska Daria Michalska
rodzaje lamp sufitowych

Każdy projekt wnętrz składa się z kilku ważnych elementów – jednym z nich jest dobór oświetlenia. Przedstawione rodzaje lamp sufitowych zapewniają odpowiednią ilość światła we wnętrzu i komfort w codziennym funkcjonowaniu. Jeżeli planujesz remont to koniecznie zastanów się nad ilością lamp i ich dokładnym rozmieszczeniem. W każdym pomieszczeniu ustal ilu punktów światła potrzebujesz. Pamiętaj, że lokalizacja lamp sufitowych zależy od ich funkcji (tego, co chcesz oświetlić) oraz rodzaju opraw jakie chcesz zastosować. Zastanów się więc, czy nad stołem jadalnianym wolisz kilka pojedynczych lamp wiszących czy jedną z kilkoma żarówkami? W sypialni podoba Ci się dekoracyjna lampa wisząca nad łóżkiem czy delikatne oczka halogenowe ukryte w suficie? Oczywiście dobór odpowiedniej ilości i mocy światła we wnętrzu to sprawa podstawowa, jednak należy pamiętać również o aranżacji całego wnętrza. Wybrane oprawy oświetleniowe w ogromnej mierze wpłyną na charakter projektowanego pomieszczenia. Warto przemyśleć wygląd każdej lampy i dopasować jej styl do wyglądu i klimatu mieszkania lub domu. Możliwości jest mnóstwo. Aby pomóc Ci w wyborze wymarzonego oświetlenia przygotowałam krótkie zestawienie najbardziej popularnych rodzajów lamp sufitowych.

1. rodzaje lamp sufitowych - lampy wiszące

Lampa wisząca to podstawowy rodzaj lampy sufitowej, w której źródło światła znajduje się w pewnej odległości od sufitu. Zamontowana przy suficie lampa wisząca może stanowić główne źródło światła w mniejszym pomieszczeniu. Natomiast zamontowana nieco niżej pozwoli dobrze oświetlić wybrane przez nas miejsce np. blat wyspy kuchennej lub stół jadalniany. W każdym przypadku pożądany przez nas efekt pozwoli uzyskać odpowiednia wielkość lampy oraz wysokość jej zawieszenia. Przy wyborze lampy wiszącej warto zwrócić uwagę czy posiada ona możliwość regulacji wysokości zawieszenia. W takim przypadku podczas instalowania lampy możesz sprawdzić różne wysokości jej zawieszenia i dopasować wybór do własnych potrzeb.

lampy wiszące
fot. IKEA

2. rodzaje lamp sufitowych - ŻYRANDOLE

Żyrandol to typ lampy wiszącej posiadający wiele źródeł światła, czyli kilka żarówek. Odpowiednio przygotowana instalacja elektryczna pozwoli Ci zapalić np. tylko dwie z pięciu żarówek. Żyrandole często kojarzone są wyłącznie z wymyślnymi i eleganckimi lampami, chociaż obecnie przyjmują również nowoczesne formy. Możemy dowolnie wybierać wśród lamp świecznikowych, kryształowych, z abażurami i nowoczesnych form typu „pająk”. Pamiętaj jednak, że ze względu na swój rozbudowany kształt i rozmiar żyrandole sprawdzą się raczej w większych przestrzeniach, gdzie zostaną odpowiednio wyeksponowane.

zyrandole
fot. IKEA

3. rodzaje lamp sufitowych - OPRAWY NATYNKOWE

Oprawy natynkowe to po prostu lampy montowane bezpośrednio przy suficie. Wśród różnych form lamp możemy wyróżnić między innymi plafony, reflektorki i spoty. Lampy natynkowe mogą posiadać jedno lub więcej źródeł światła – najczęściej występują oprawy pojedyncze, podwójne i potrójne. Część opraw natynkowych posiada możliwość regulowania kierunku światła, dzięki czemu możemy skierować światło w wybrane przez nas miejsce.

3 rodzaje lamp sufitowych oprawy natynkowe
fot. AQFORM

4. rodzaje lamp sufitowych - OPRAWY PODTYNKOWE

Oprawy podtynkowe to lampy sufitowe wpuszczane w grubość sufitu. Takie oprawy nie odstają od sufitu, dlatego stanowią bardzo dyskretne i estetyczne rozwiązanie. Oprawy przeznaczone do wbudowania bardzo dobrze sprawdzą się w charakterze ogólnego oświetlenia pomieszczeń. Pamiętaj, że oprawy wpuszczane potrzebują określonego miejsca do montażu i stosuje się je w przypadku sufitów podwieszanych. Niektóre oprawy podtynkowe pozwalają regulować kierunek padania światła według własnych potrzeb.

4 rodzaje lamp sufitowych oprawy podtynkowe 1
fot. AQFORM

5. rodzaje lamp sufitowych - SYSTEMY SZYNOWE

Systemy oświetlenia szynowego składają się z szyn sufitowych i opraw oświetleniowych. Wyróżniamy szynoprzewody natynkowe (mocowane do sufitu) i podtynkowe (chowane w suficie). Szyny mogą być łączone w wybrane kształty i długości. Do systemu szynowego montowane są oprawy oświetleniowe, które mogą mieć dowolną formę np. spotów, reflektorów a nawet lamp wiszących. Głównym założeniem systemów szynowych jest możliwość przesuwania lamp wzdłuż szyn i kierowania światła w wybrane miejsca. Warto wiedzieć, że system szynowy może być jednofazowy lub trójfazowy. W przypadku szyny jednofazowej wszystkie oprawy oświetleniowe sterowane są jednym włącznikiem. Jeżeli chcesz jednym włącznikiem zapalić np. tylko trzy z sześciu reflektorów to pamiętaj wybrać system trójfazowy.

5 rodzaje lamp sufitowych systemy szynowe 2
fot. AQFORM

6. rodzaje lamp sufitowych - SYSTEMY LINKOWE

Oświetlenie linkowe w dużej mierze przypomina system szynowy. Oprawy oświetleniowe mocowane są do stalowych linek, które są zawieszone do sufitu lub rozpięte między ścianami. System linkowy umożliwia montaż wielu punktów światła przy zastosowaniu jednego wyprowadzenia prądu, a także dowolne przesuwanie lamp i kierowanie światła w wybrane miejsca. Oświetlenie linkowe bardzo dobrze sprawdzi się w bardzo wysokich pomieszczeniach oraz przy oświetleniu poddaszy ze skosem.

systemy linkowe
fot. PAULMANN

Mam nadzieję, że przedstawione rodzaje lamp sufitowych ułatwią Wam wybór oświetlenia do własnego wnętrza!

Do usłyszenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *