Projekt wnętrz – rodzaje umywalek do łazienki

  • Daria Michalska Daria Michalska
rodzaje umywalek

Wykończenie łazienki to nie tylko kwestia wyboru płytek. Musisz podjąć wiele decyzji związanych z wyborem mebli, ceramiki sanitarnej, armatury czy oświetlenia, które wpływają na charakter całego pomieszczenia. Jednym z częstych dylematów jest wykończenie strefy umywalkowej i wybór odpowiedniej umywalki. W ofercie każdego producenta znajdziesz różne rodzaje umywalek do łazienki – między innymi umywalki stojące na blacie, podblatowe, wpuszczane, ścienne, półblatowe, meblowe i wolnostojące. Wybór odpowiedniego modelu umywalki jest bardzo ważną decyzją. Pamiętaj, że jest to element łazienki z którego korzysta się niezwykle często, dlatego warto poświęcić czas na staranny i właściwy wybór.

1. UMYWALKI STOJĄCE NA BLACIE

Umywalka stawiana na blacie stanowi bardzo efektowne i popularne obecnie rozwiązanie. Ten rodzaj umywalki posiada wiele zalet funkcjonalnych. Po pierwsze nie zajmuje dużo miejsca w szafce, gdyż poniżej blatu znajduje się jedynie syfon. Wysoki rant zwiększa komfort użytkowania i ogranicza chlapanie wody poza przestrzeń umywalki. Dodatkowo na blacie pod umywalką możesz wygodnie ustawić kosmetyki i przybory łazienkowe. Jeżeli zdecydujesz się na ten typ umywalki to pamiętaj o jej prawidłowym montażu. Przy ustawieniu umywalki na blacie zwróć uwagę, by mieć łatwy dostęp do obszaru wokół umywalki podczas sprzątania, ponieważ w miejscu styku z blatem może gromadzić się brud.

umywalki stojace na blacie
fot. ROCA

2. UMYWALKI PODBLATOWE

To typ umywalki, który mocuje się od spodu blatu. Główną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że żadna część umywalki nie wystaje ponad blat, co ułatwia dbanie o czystość w jej obszarze. Wszystkie zabrudzenia wystarczy zetrzeć z blatu wprost do umywalki. W przypadku umywalki podblatowej nie ma żadnych zakamarków, w których mógłby zbierać się trudny do usunięcia brud. Warto jednak zauważyć, że umywalka jest ukryta w przestrzeni szafki znajdującej się pod blatem i zajmuje w niej dość dużo miejsca. W przypadku umywalki podblatowej zwróć również uwagę na wybór odpowiedniego blatu, który musi być odporny na wilgoć i działanie wody – najczęściej stosowany jest blat kamienny lub kompozytowy.

2 umywalki podblatowe
fot. ROCA

3. UMYWALKI WPUSZCZANE

Można powiedzieć, że umywalka wpuszczana w blat to rozwiązanie pośrednie między umywalką stojącą na blacie, a umywalką podblatową. Jest to rodzaj umywalki, której znaczna część umieszczana jest poniżej poziomu blatu, przy czym niewielki rant opiera się na blacie. Lekko wystające krawędzie umywalki zabezpieczają blat przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Pamiętaj, że umywalka wpuszczana w blat tak jak umywalka podblatowa zmniejsza ilość miejsca w szafce, natomiast między blatem a krawędzią umywalki może gromadzić się brud.

umywalki wpuszczane
fot. ROCA

4. UMYWALKI ŚCIENNE

Umywalka ścienna to klasyczny model umywalki łazienkowej. Mocowana bezpośrednio do ściany zajmuje mało miejsca, dlatego najczęściej stosowana jest w miejscach o ograniczonej powierzchni lub tam, gdzie nie potrzebujemy dodatkowego miejsca do przechowywania w postaci blatu lub szafki. Umywalka ścienna występuje najczęściej w towarzystwie stojącego lub mocowanego do ściany postumentu maskującego syfon. Jeżeli zależy Ci na bardziej nowoczesnym rozwiązaniu to zdecyduj się na montaż dekoracyjnego syfonu w kolorze pasującym do wystroju wnętrza.

umywalki scienne
fot. ROCA

5. UMYWALKI PÓŁBLATOWE

To rodzaj umywalki, która jest częściowo wbudowana w blat, a częściowo wystaje poza jego obszar. Jest to rzadko spotykane rozwiązanie, ale doskonale sprawdzi się między innymi w długiej i wąskiej łazience. Jeżeli w łazience brakuje miejsca dla montażu pełnowymiarowej szafki podumywalkowej to zastanów się nad wyborem umywalki półblatowej z wąskim blatem, który zapewni dodatkowe miejsce do przechowywania.

umywalki polblatowe
fot. ROCA

6. UMYWALKI MEBLOWE

Kolejnym rodzajem umywalek do łazienki są modele zintegrowane z szafkami łazienkowymi. Umywalka meblowa swoim rozmiarem i kształtem odpowiada znajdującej się pod umywalką szafce, dlatego nie ma potrzeby stosowania dodatkowego blatu. Jest to rozwiązanie stosowane najczęściej w przypadku zakupu gotowego zestawu szafki i umywalki.

umywalki meblowe
fot. ROCA

7. UMYWALKI WOLNOSTOJĄCE

Umywalka wolnostojąca to bardzo oryginalny i nietypowy rodzaj umywalki łazienkowej. Najlepiej prezentuje się w dużych pomieszczeniach, gdzie może zostać wyeksponowana niczym rzeźba. Mocowana na podłodze może stanąć nawet na środku łazienki. Zaletą umywalki wolnostojącej jest przede wszystkim ciekawy wygląd i forma, która nadaje pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Przed wyborem umywalki wolnostojącej upewnij się, że posiadasz wystarczającą ilość miejsca do przechowywania i możesz zrezygnować z blatu lub szafki pod umywalką.

umywalki wolnostojace
fot. LAUFEN

Podczas wybierania umywalki do łazienki zwróć uwagę na to, by umywalka zapewniała Ci komfort użytkowania oraz dobrze komponowała się z wystrojem całego pomieszczenia. Aby wybrać odpowiedni model umywalki w pierwszej kolejności zastanów się jaki rodzaj umywalki wolisz, dopiero później wybierz stosowny do pomieszczenia rozmiar i kształt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *