Projekt wnętrz – jak czytać rzut mieszkania od dewelopera?

  • Daria Michalska Daria Michalska
Projekt wnetrz jak czytac rzut mieszkania od dewelopera

Jeżeli planujesz zakup mieszkania to dobrze wiesz jak trudno jest wybrać odpowiedni lokal. Tym bardziej w przypadku mieszkania od dewelopera, kiedy inwestycja jest dopiero w trakcie budowy i nie masz możliwości, aby zobaczyć i porównać lokale „na żywo”. Mieszkania o podobnym metrażu mogą mieć zupełnie inne układy i rozmieszczenia pomieszczeń. Wybór jest ogromny, więc zastanawiasz się które mieszkanie wybrać i na co zwrócić uwagę? Po pierwsze naucz się czytać rzut mieszkania od dewelopera. W zasadzie każdy deweloper udostępnia klientom rzuty deweloperskie, czyli karty sprzedażowe mieszkań. Oczywiście mogą różnić się one oprawą graficzną, ale w każdym przypadku zawierają szereg podstawowych informacji o danym lokalu mieszkalnym. Zwróć uwagę na kilka istotnych elementów, a wybór odpowiedniego mieszkania okaże się dużo łatwiejszy!

1. METRAŻ MIESZKANIA

Oczywiście pierwsza rzecz na jaką zwracamy uwagę przy wyborze mieszkania to jego to metraż. Każde pomieszczenie w mieszkaniu powinno być opisane za pomocą nazwy i określonej powierzchni. Dodatkowo karta sprzedażowa powinna zawierać zbiorcze zestawienie powierzchni mieszkania.

rzut mieszkania od dewelopera

2. WYMIARY POMIESZCZEŃ

Poza powierzchnią mieszkania, zwróć dokładną uwagę na wymiary poszczególnych pomieszczeń. Zazwyczaj rzut mieszkania od dewelopera zawiera jedynie podstawowe wymiary pomieszczeń, czyli ich długość i szerokość. Mimo wszystko są to ważne informacje, które powiedzą nam dużo więcej o przestrzeni niż sam metraż. Polecam, aby dokładnie przeanalizować te wartości i zastanowić się, czy będą one odpowiednie do planowego przez nas wyposażenia. Pamiętaj, że pokazana na rzucie deweloperskim aranżacja mieszkania ma charakter poglądowy. Jeżeli deweloper przedstawił propozycję umeblowania i wyposażenia mieszkania, to mimo wszystko warto samemu sprawdzić czy przedstawione meble na pewno się tam zmieszczą. Sugeruję, aby wziąć miarę i samemu zweryfikować rozmiar wrysowanego na planie umeblowania.

rzut mieszkania od dewelopera

3. UKŁAD ŚCIAN WEWNĘTRZNYCH

Dokładnie przeanalizuj również rozkład mieszkania i układ ścian wewnętrznych. Pamiętaj, że o ile ściany zewnętrzne stanowiące obrys lokalu są elementem stałym, tak niektóre ściany wewnątrz mieszkania możemy przesunąć lub wyburzyć. Ściany wewnętrzne dzielą się bowiem na ściany konstrukcyjne i ściany działowe. Układ ścian działowych możemy modyfikować, natomiast ściany konstrukcyjne (jak sama nazwa wskazuje) stanowią konstrukcje budynku i zazwyczaj są nie do ruszenia, a ewentualna ingerencja w ich układ jest bardzo ograniczona. Skąd zatem wiedzieć czy wybrane ściany można przesunąć lub wyburzyć? Otóż ściany konstrukcyjne mają na rysunkach zdecydowanie większą grubość od ścian działowych (zbliżoną do ścian zewnętrznych).

rzut mieszkania od dewelopera

4. SZACHTY INSTALACYJNE

Pamiętaj, że poza ścianami w mieszkaniu znajdują się inne stałe elementy takie jak szachty instalacyjne, czyli pionowe kanały służące do prowadzenia instalacji wewnątrz budynku (między innymi kanalizacji, wody i wentylacji). Lokalizacja pionów nie podlega zmianie i określa możliwe usytuowanie w mieszkaniu kuchni i łazienki, które nie mogą znajdować się w znacznej odległości od pionów. Jeżeli w mieszkaniu mamy tylko jeden pion kanalizacyjny, to pomieszczenia te znajdą się obok siebie. Przy dwóch pionach – jeden obsługuje kuchnię, a drugi łazienkę, co pozwala na ewentualną zamianę miejscami obu pomieszczeń.

rzut mieszkania od dewelopera

5. STRONY ŚWIATA

Na każdej karcie sprzedażowej mieszkania powinna zostać zaznaczona jego lokalizacja w budynku i położenie względem stron świata. Oznaczenie ze strzałką i literą N wskazuje północ, dzięki czemu możemy określić, gdzie są pozostałe strony świata. Położenie mieszkania względem stron świata decyduje o tym, ile słońca będzie docierało do jego wnętrza. Zwróć uwagę, że najbardziej jasne i słoneczne są mieszkania z wystawą południową, natomiast najmniej światła będziemy mieli przy oknach wychodzących na północ.

rzut mieszkania od dewelopera

6. OKNA

Zwróć uwagę na ilość oraz rozmiar okien w całym mieszkaniu, szczególnie jeżeli planujesz jakiekolwiek zmiany w jego układzie funkcjonalnym. Liczba okien często ogranicza możliwości aranżacyjne związane między innymi z wydzieleniem dodatkowego pokoju. Rzut mieszkania od dewelopera zawiera szereg informacji dotyczących okien – ich rozmiar (szerokość i wysokość), kierunek otwierania oraz wysokość parapetu.

rzut mieszkania od dewelopera

Przedstawione powyżej informacje to podstawowe elementy na które musisz zwrócić uwagę w trakcie pierwszej oceny potencjału mieszkania od dewelopera. Pamiętaj, że są to jedynie bazowe informacje, które pozwolą Ci samodzielnie porównać kilka z pozoru podobnych do siebie lokali mieszkalnych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować swój wybór ze specjalistą. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem mieszkania od dewelopera to serdecznie zachęcam Cię do skorzystania z konsultacji projektowych, w trakcie których wykonam analizę i ocenę możliwości aranżacyjnych wybranego przez Ciebie mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *