Projekt domu – jak prawidłowo określić swoje wymagania?

  • Daria Michalska Daria Michalska
projekt domu

Decydując się na indywidualny projekt domu jednorodzinnego chcesz, by był on dopasowany do Twojego gustu i potrzeb. Przeglądając oferty różnych biur projektowych widzisz zapewnienia, że projekt będzie skrojony na miarę, dopasowany do Ciebie i określonej lokalizacji. Zastanawiasz się w jaki sposób architekt będzie wiedział jak Ty chcesz i potrzebujesz mieszkać? Przecież myśląc o swoim przyszłym domu umiesz określić jedynie ilość potrzebnych pomieszczeń, metraż budynku i budżet jakim dysponujesz. Zamykając oczy widzisz wyłącznie prostą nowoczesną bryłę, białą elewację połączoną z drewnem, grafitową dachówkę i… to tyle. Zastanawiasz się więc co i w jaki sposób powiedzieć architektowi, żeby projekt spełnił Twoje oczekiwania. W tym tekście znajdziesz kilka praktycznych wskazówek jak prawidłowo określić swoje wymagania względem przyszłego domu.

POZNANIE OCZEKIWAŃ

W tekście na temat etapów współpracy opisałam jak będzie wyglądała nasza współpraca podczas projektowania domu. Pierwszym i najważniejszym etapem prac projektowych jest poznanie Twoich oczekiwań względem budynku. Warto wiedzieć, że jest to etap pomijany w przypadku wyboru projektu typowego. Jedynie indywidualny projekt pozwala stworzyć przestrzeń idealnie dopasowaną do Twoich marzeń, preferencji i upodobań. Świadomie wykorzystaj ten etap współpracy z architektem. Ale co i jak przekazać projektantowi, żeby projekt domu spełnił Twoje oczekiwania? Ważnym elementem jest odpowiednie przygotowanie i sformułowanie odpowiedzi na wiele pytań dotyczących przyszłego domu. Możesz być zaskoczony jak wiele.

INFORMACJE OGÓLNE

Na wstępie należy przedstawić ogólne informacje o domownikach i ich potrzebach. Musisz określić ile osób będzie korzystało z domu, w jakim są wieku i jakie mają zajęcia.  Na początku spróbuj określić również jaki metraż domu zakładasz oraz przedstaw budżet jakim dysponujesz na jego budowę.

DZIAŁKA

Kolejne zagadnienia dotyczą określonej lokalizacji – Twojej działki. Projekt domu będzie dopasowany do terenu, dlatego musisz przedstawić jak wygląda działka. Opisz jakie są Twoje plany dotyczące zagospodarowania ogrodu. Sprawdź jakimi dokumentami dotyczącymi działki już dysponujesz.

PREFERENCJE

Na tym etapie pytania stają się coraz bardziej szczegółowe i osobiste. Postaraj się określić swoje marzenia dotyczące projektowanego domu, opisz styl życia, przyzwyczajenia i zainteresowania. Zastanów się, jakie pomieszczenia w domu są dla Ciebie szczególnie ważne i uzasadnij dlaczego. Przedstaw również rozwiązania, które z pewnością wykluczasz w projekcie.

POMIESZCZENIA

Opisz swoje wymagania dotyczące układu funkcjonalnego. Określ ilość, wielkość i funkcję poszczególnych pomieszczeń. Zastanów się ilu sypialni lub łazienek potrzebujesz. Czy w domu powinny znaleźć się dodatkowe pomieszczenia np. pracownia lub pokój telewizyjny. Zastanów się również nad wyposażeniem każdego z pomieszczeń – to dobry moment, żeby przedstawić architektowi ogólne pomysły dotyczące przyszłego wykończenia wnętrz.

BRYŁA DOMU

Z układu funkcjonalnego przechodzimy do określenia wymagań dotyczących bryły budynku. Zastanów się jaka forma domu Ci się podoba. Wolisz dom parterowy czy piętrowy. Dach płaski czy dwuspadowy.

ESTETYKA

Kolejne pytania mają na celu poznanie Twoich upodobań estetycznych. Opisz jaki styl Ci się podoba. Lubisz budynki nowoczesne czy raczej tradycyjne. Przemyśl jakie rozwiązania materiałowe i kolorystyczne są Ci najbliższe. Czy masz preferencje dotyczące wykończenia elewacji, dachu lub okien budynku.

TECHNOLOGIA I INSTALACJE

Końcowe zagadnienia są bardziej techniczne. Zastanów się czy masz określone wymagania dotyczące technologii budowy domu i instalacji. Jakie rozwiązania grzewcze bierzesz pod uwagę.

PODSUMOWANIE

Do rozmowy z architektem musisz się przygotować. Im dokładniej określisz własne wymagania i upodobania, tym bardziej projekt będzie dopasowany do Twojego gustu i potrzeb. Pamiętaj – tutaj liczy się totalna szczerość. Graj w otwarte karty. Z chęcią wysłucham wszystkiego co masz do powiedzenia na temat przyszłego domu i przełożę to na język architektury. Nie martw się, jeżeli w tym momencie nie znasz odpowiedzi na wszystkie przedstawione pytania. Wiem, że zakres poruszonych tematów jest ogromny i sprecyzowanie wszystkich oczekiwań wymaga czasu i dużych nakładów energetycznych.

NIESPODZIANKA

Przygotowałam dla Ciebie praktyczny zestaw pytań, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez zagadnienia związane z projektem domu. Odpowiedzi na przedstawione pytania pomogą odkryć Twoje przemyślenia, wymagania i preferowaną stylistykę wymarzonego domu.

Okładka darmowego ebooka pokazana na tablecie. Na okładce projektantka Daria Michalska w trakcie prac projektowych. E-book stanowi poradnik jak przygotować się do rozmowy z architektem o projekcie domu.

Pobierz e-book i odkryj, jaki jest Twój wymarzony dom!

Pobierając darmowy mini-ebook „Projekt domu: co warto wiedzieć przed rozmową z architektem?”, zapisujesz się do mojego newslettera.

[mc4wp_form id="578"]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *